Sisätilojen tuholaiset -kurssi

Jarmo Holopainen
Itä-Suomen yliopisto, Ympäristötieteen laitos

Tervetuloa!
SISÄTILOJEN TUHOLAISET

Welcome!
INDOOR PESTS
Välkommen!
INOMHUS SKADEDJUR
Tämä WWW-julkaisu esittelee Itä-Suomen yliopiston Kuopion kampuksen ympäristötieteen koulutusohjelman Sisätilojen tuholaiset -kurssilla käsiteltävää tuhoeläinlajistoa. Toivottavasti siitä on hyötyä opiskelijoiden ohella muillekin.
1. Lajikuvauksia
2. Lajiluettelo
3. Kurssiohjelma 2014
4. Kurssimateriaalia (vain kurssille ilmoittautuneet)
This  WWW document is primarily targetted for the students in the course of  Indoor pests at the University of Finland, Kuopio campus. Pest species are descibed in Finnish, but English and scientific names of species are given.
1. Species descriptions
2. Species list
3. Video clips
Det här WWW dokumentet, som är producerad i Östra Finlands universitet, Kuopio campus, ger svenska namn och beskriver skadedjurarter på finska för kurssen om inomhusskadedjur.
1. Art beskrivning
2. Art listan
3. Videobitar

Sivua luettu kertaa
Sivut luotu: 15.11.1996, viimeisimmät päivitykset: 23.04.2014.

Viimeiset päivitykset (Last updates):

07.08.2013 Oryzaephilus surinamensis,
18.07.2013 Camponotus herculeanus, 10.07.2013 Paradrina clavipalpis, 25.10.2012 Tegenaria domestica, 14.08.2012 Culicoides sp., 29.07.2012 Buprestis rustica, 20.11.2011: Empicoris culiciformis,
30.10.2011: Plodia interpunctella larva, 24.08.2011: Lepinotus patruelis, female, 11.08.2011: Cerobasis guestfalicus, 09.08.2011: Cimex lectularius, 26.06.2011: Ectobius sylvestris, male,
22.06.2011: Callidium violaceum, 05.06.2011: Simuliidae, 28.05.2011: Musca domestica, 2, 14.04.2011: Blattella germanica, 06.04.2011: Pollenia sp., 14.03.2011: Nemasoma varicorne,
01.11.2010: Uloborus plumipes, 28.08.2010: Lithobius forficatus, 13.08.2010: Acheta domesticus, A. domesticus, head, 23.07.2010: Ectobius sylvestris, 25.06.2010: Attagenus unicolor,
19.03.2010: Acanthoscelides obtectus, 04.01.2010: Mallophaga, 16.12.2009: Necrobia violacea, larva, 04.11.2009: Necrobia rufipes, Necrobia rufipes larva, 28.10.2009: Bradysia sp. ,
19.07.2009: Culex larvae, pupa, imago, male, female, 04.07.2009: Aphomia sociella, 28.06.2009: Ectobius lapponicus, 17.06.2009: Oryctes nasicornis male,
24.04.2009: Helicoverpa armigera, 16.03.2009: Aphomia sociella cocoons, 05.02.2009: Technomyrmex sp., 29.01.2009: Cetonia sp. , 08.01.2009: Plodia interpunctella, P. interpunctella eggs,
03.11.2008: Tineola bisselliella, 25.09.2008: Ephestia sp. 11.08.2008: Oryctes nasicornis, 30.07.2008: Heptatoma pellucens, 06.06.2008: Chironomidae, 05.06.2008: Bryobia praetiosa,
19.05.2008: Carpophilus hemipterus, 28.04.2008: Hadrobregmus confusus, 27.04.2008: Trypodendron signatum, 08.04.2008: Molorchus minor,
26.03.2008: Thaumetopoea wilkinsoni, T. wilkinsoni, on VIDEO, Orgyia antiqua, O. antiqua hairs, Urticaria, 03.02.2008: Dendrocopos major,
17.01.2008: Tapinoma melanocephalum, 19.12.2007: Monomorium pharaonis,
16.11.2007: Paradrina clavipalpis, 01.11.2007: Lasioderma serricorne, 19.10.2007: Liposcelis bostrychophila, 09.10.2007: Hylotrupes bajulus,
23.09.2007: Periplaneta americana, 05.09.2007: Anthrenus museorum larva, 08.08.2007: Eristalis tenax larva, 04.08.2007: Eristalis sp., 13.04.2007: Cimex lectularius,
01.04.2007: Hadrobregmus pertinax, 10.11.2006: Fly trap, 08.10.2006: Psychodidae, 26.09.2006: Volucella pellucens, 17.09.2006: Dolomedes fimbriatus,
06.09.2006: Drosophila melanogaster, 06.09.2006: Thaumatomyia notata, 22.08.2006: Camponotus herculeanus nest,
23.07.2006: Balaustium sp. , 06.07.2006: Hybomitra sp., 25.06.2006: Ceratopogonidae, 09.05.2006: Ptinus fur, f, Ptinus fur, m,
08.05.2006: Lycosidae, 13.04.2006: Salticus cingulatus, 08.04.2006: Aulacorthum solani, 05.04.2006: Lepisma saccharina,
27.03.2006: Phytoseiulus persimilis, 20.03.2006: Merodon equestris, 07.03.2006: Adistemia watsoni, 21.02.2006: Thylodrias contractus,
15.02.2006: Calliphora sp., Hercinothrips femoralis, 10.02.2006: Tetranychus urticae,
12.01.2006: Scolopostethus thomsoni, 08.01.2006: Pityogenes chalcographus, 22.12.2005: Phytomyza sp., 16.12.2005: Reesa vespulae,
05.12.2005: Lepisma saccharina, 01.12.2005: Dorypteryx domestica, 27.10.2005: Taenia taeniaeformis, 20.10.2005: Callidium violaceum,
18.10.2005: Tribolium confusum, 1.10.2005: Drosophila sp., 26.09.2005: Lipoptena cervi, Hirvikärpänen,
24.09.2005: Elasmostethus interstinctus, 15.09.2005: Porcellio scaber,
08.09.2005: Chrysopidae larva, 07.09.2005: Forficula auricularia, 16.08.2005: Ixodes ricinus,
18.07.2005: Anystis baccarum, 10.07.2005: Chrysops sp., 05.07.2005: Cryptolestes ferrugineus,
19.06.2005: Volucella larvae, 06.06.2005: Tetranychus urticae, spider mite web
23.05.2005: Ixodes ricinus male, 18.05.2005: Sciaridae larvae, 12.05.2005: Tegenaria domestica
09.04.2005: Attagenus pellio, Attagenus woodroffei larva,
27.03.2005: Linyphiidae 14.02.2005: Bradysia sp., 01.02.2005: Dorypteryx domestica,
18.01.2005: Sitophilus oryzae, Oryzaephilus surinamensis,
03.01.2005: Attagenus woodroffei
30.12.2004: Sitophilus oryzae, 27.12.2004: Ephestia kühniella larva,
28.11.2004: Attagenus pellio larva, 7.11.2004: Dermestes lardarius
5.10.2004: Pediculus capitis, 5.8.2004: Ceratopogonidae
2.8.2004: Tenebrio molitor, Dermestes lardarius larva
26.7.2004: Camponotus herculeanus
11.07.2004: Anthrenus museorum 05.06.2004: Aedes sp.
10.05.2004: Attagenus pellio